Chcesz zaoszczędzić dużo gotówki? Dobrym pomysłem będzie zamontowanie w mieszkaniu oświetlenia LED

Nie jest chyba dla nikogo tajemnicą, że w dzisiejszych czasach właściwie każdy mniej lub bardziej liczy się z każdym wydanym pieniądzem. Jednym z dobrych sposobów na zaoszczędzenie gotówki jest na przykład oszczędzanie na prądzie. Na dodatek można zwiększyć nasze oszczędności, decydując się na inne źródła światła w domu – dla przykładu na oświetlenie LED. Ten typ oświetlenia stał się bardzo modny przede wszystkim ze względu na jego relatywnie niewysokie koszty.

oświetlenie led

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com

O ile zakup lamp ledowych zdecydowanie nie jest tanim przedsięwzięciem, o tyle sama eksploatacja zakupionych żarówek to praktycznie grosze w domowym budżecie. Dlatego właśnie zdecydowanie warto zastanowić się nad taką opcją – tym bardziej, że oświetlenia LED na pewno będą coraz tańsze. Coraz mocniej rozwija się również technologia – na rynku pojawiają się coraz mocniej zaawansowane zasilacze ledowe czy inne sprzęty, które znacząco ułatwiają korzystanie z oświetlenia LED. Wprawdzie jeszcze kilka lat temu oświetlenie ledowe było używane wyłącznie jako oświetlenie punktowe, jednak stopniowo i to się zmienia – .

Pojedyncze żaróweczki LED wyglądają znakomicie na przykład wokół lustra łazienkowego albo dla przykładu jako przypodłogowe oświetlanie drogi do łazienki nocą, jednakże coraz częściej żarówki ledowe występują również jako główne źródło światła w danym pokoju. Decydując się na zamontowanie oświetlenia LED na dużą skalę w naszym mieszkaniu musimy również zastanowić się nad źródłem odpowiedniego zasilania całego układu. Jeszcze kilka lat temu wielce popularny był transformator LED, umieszczany zazwyczaj w garażu. Niejednokrotnie jednak zdarzało się, iż transformatory miały kłopoty ze skokami napięcia – i o ile dla przykładu ściemniacze lamp są bardzo odporne na tego rodzaju wahania, o tyle już ważne lampy diodowe – nie. To powodowało, że niejednokrotnie dochodziło do różnego rodzaju zwarć w instalacji, a czasem – również do spalenia pojedynczej diody.

światła ledowe

Autor: William Ward
Źródło: http://www.flickr.com

Z tego właśnie względu transformator LED nie jest już tak bardzo polecany i stopniowo zostaje zastępowany przez bardziej nowoczesne narzędzia, które nie są tak wielkim zagrożeniem dla ledowych diod – na przykład są to zasilacze ledowe. Zazwyczaj są one zasilane zwyczajnie prądem i takie właśnie odmiany zasilaczy ledowych są szczególnie polecane. Przede wszystkim są one bardzo stabilne i nie powodują skoków napięcia. Dzięki temu możemy niemalże być pewni, iż zamontowany w naszym mieszkaniu system ledowy jest w pełni bezpieczny. Zasilacze LED powoduj także, że o wiele sprawniej można spowodować, że całe mieszkanie (rekomendujemy promocję na mieszkania od archicomu na biskupinie) będzie oświetlone za pośrednictwem żarówek LED – także jako głównych źródeł światła