Czym jest druk na płótnie i jak się różni od pozostałych metod drukowania? Jak to właściwie wygląda?

Drukować można na wielu materiałach, także na płótnie. Wiele osób jednakowoż ma tą samą wątpliwość, czyli jak wygląda to płótno? Samo bowiem wyrażenie „płótno” nic nam jeszcze nie definiuje, warto więc bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

salon

Źródło: pixabay

Płótno do druku techniką cyfrową może przypominać tradycyjny materiał malarski. Jest stworzony przez splot krzyżujących się włókiem, jakie są pokryte warstwą nośną oraz umożliwiających zadruk. Jesteśmy w stanie wyróżnić 3 najistotniejsze rodzaje płótna. Pierwszym z nich jest płótno poliestrowe, jakie najczęściej stosujemy do druku fototapet. Drugim rodzajem jest płótno poliestrowo-bawełaniane, trochę gorsza klasa, najczęściej wykorzystywane do footoobrazów. Innym zaś rodzajem będzie płótno bawełniane, najlepsze do druku obrazów.

Płótno może być różnorodne pod kątem grubości i widocznością splotu. ma to miejsce przez różnice w stosowanych gruntach (warstwa nośna obrazu). Istotnym czynnikiem jest również gramatura, ponieważ najkorzystniejsze do druku są płótna o minimalnej wadze 340g/m2. Co w sytuacji, kiedy jest mniejsza gramatura? Tego typu płótno może się po prostu wyciągać lub pękać podczas naciągania na blejtramę. Dosyć różnorodna jest także kolorystyka płótna z uwagi na różne poziomy wybielania, skala waha się od śnieżnej bieli po odcień kremowy.

Stylowe wnętrze

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com

Następną wątpliwością, jaka się pojawia w sytuacji wydruków na płótnie jest kwestia wyglądu takiego druku. A właściwie, czy takie zdjęcie wygląda jak prawdziwy obraz? Z pewnością nie, bo wydruki na płótnie to coś między drukiem i plakatem na papierze fotograficznym a obrazami malowanymi. Choć podłoże odznacza się właściwościami obrazu, to jednakowoż zadruk nie pozwala na uzyskanie spękań, wypukłości, czyli charakterystycznej tekstury, jaką znamy z malarstwa.

Atutem zaś takich obrazów jest z pewnością szeroka barwna paleta, to że możemy odwzorować szczegół, a też co ważne, powtarzalność pozostałych egzemplarzy.

Zainteresował Cię taki tekst? Zobacz i sprawdź kratki wentylacyjne ozdobne szybko, w tym miejscu znajduje się coś, co najprawdopodobniej także Ci się spodoba.

Taki druk na płótnie umożliwia również na artystyczną obróbkę dzięki domalowaniu kolejnych elementów tradycyjnymi technikami. W takim sensie wydruk na płótnie z jednej strony może być gotowym produktem, ale też punktem wyjścia dla kolejnych artystycznych prób i eksperymentów.

Jak dużo kosztuje tego typu druk?

Najkorzystniej poszukać takich informacji w internecie wpisując frazę drukarnia cennik. Dzięki temu jesteśmy w stanie dokładnie się dowiedzieć, ile taki druk będzie nas kosztować i rozplanować ewentualne prace we właściwej drukarni.