Idealne lampy w Twoim mieszkaniu

W każdym współczesnym mieszkaniu występuje bardzo dużo rozmaitych źródeł oświetlenia. Kiedyś do oświetlania używano świeczek, a później rozmaite lampy, aż do upowszechnienia elektryczności. Obecnie niewiele ludzi wyobraża sobie dom czy mieszkanie bez sztucznego oświetlenia na prąd. To, jak bardzo jest konieczne, widać dopiero w sytuacji, gdy pojawia się zanik w dostawie prądu.

Wieczorem czy w nocy jest to szczególnie uciążliwe. Gdy nie funkcjonują na przykład lampy ssaki łazienkowe, występuje konieczność wykorzystania świeczek, co w przypadku łazienki jest znacznie trudniejsze. W dzisiejszych czasach używanie świec w większości przypadków ogranicza się do chwil, w których chce się wprowadzić odpowiedni nastrój, na przykład podczas romantycznej kolacji.

Oświetlenie kuchenne

Światło w kuchni jest ogromnie istotne. W kuchni bowiem wykonuje się wiele precyzyjnych operacji, wymagających właściwego źródła światła.

nowoczesna kuchnia

Autor: Graham Hill
Źródło: http://www.flickr.com

Dopływ ten natomiast nie zawsze jest zapewniony przy wykorzystaniu światła słonecznego. Oprócz tego kuchnie nie zawsze taki dopływ maja. Oświetlenie kuchenne złożone jest zwykle z wielu części. Ich liczba i typ uzależniona jest także od wielkości wnętrza oraz jego kształtu. Poza górnym światłem o charakterze ogólnym jest jeszcze dużo innych możliwości. Nierzadko na przykład okapy kuchenne poza wentylatorem są wyposażone w lampę. Ponadto w wielu pomieszczeniach kuchennych montuje się dodatkowe źródła światła boczne, które będzie potrzebne na przykład przy przygotowywaniu posiłków.

Światło w pokojach

W zależności od charakteru i zastosowania danego pomieszczenia, wykorzystuje się różnorodne formy oświetlenia. Przykładowo w pokoju o charakterze gabinetu potrzebne jest dodatkowe źródło światła w formie lampy biurowej. W pokoju dziecka oprócz oświetlenia górnego przydatne mogą okazać się dodatkowe lampki nocne, w szczególności w przypadku najmłodszych. Najmłodsze dzieci bowiem często boją się ciemności i potrzebują źródła światła, które będzie działać w nocy. Lampy do sypialni również mogą mieć rozmaity charakter. W większości przypadków zaleca się, by było to światło niezbyt mocne, lub też z możliwością przyciemniania. Tu też przydatne są lampki nocne, stawiane blisko łóżka.