Jak urządzić wystrój domu to z wcześniej rozpisanym planem. Bez tego może być ciężko

Jak rozplanować mieszkanie, żeby było czymś więcej niż tylko przytulnym gniazdkiem? Potrzeba do tego zmysłu praktycznego, dzięki której sprecyzujemy nasze wymogi także w przyszłości. Z urządzaniem mieszkania bowiem jest tak, że nie liczy się tylko „tu i teraz”, szczególnie istotna jest prognoza wieloletnia.

meble dzieciece

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com
Co z tego, że dzisiaj będzie nam się dobrze mieszkało, a co zprzyszłością?
Meblowanie mieszkania to nie jednorazowy wyczyn, do którego można podejść bez ustalonego planu. To tak jakbyśmy chcieli dotrzeć do obcego państwa bez mapy, wydaje się to trudne do zrobienia. Pewnie byśmy gdzieś dotarli, ale co by nam to dało? No, chyba przysporzyłoby nam to tylko kłopotu. Podobnie można rzec o bezmyślnie umeblowanym mieszkaniu. Także byśmy osiągnęli jakiś efekt, ale to byłoby wszystko, co jesteśmy w stanie zrobić.
Nie ma tu wyjścia i taryfy ulgowej, więc jeśli rzeczywiście chcemy umeblować mieszkanie porządnie i na dłuższy czas wymagany jest odpowiedni plan. Jeśli mamy na przykład dzieci, powiedzmy we wczesnoszkolnym wieku, to potrzebują specjalnych mebli dziecięcych, ale… tylko do konkretnego momentu. Później nie będą spełniały swojej funkcji. Nie lepiej więc kupić meble optymalne, które będą mogły dłużej służyć? Oczywiście, nie popadajmy w przesadę i nie nabywajmy mebli dla dorosłych, ale są takie meble dziecięce – więcej mebli dla dzieci, które świetniespełniają swoje zadanie, gdy dziecko jest już trochę starsze. W podobny sposób można czerpać z ciekawych rozwiązań, na przykład związanych z wykorzystaniem salonu. Kto wie, co nas spotka w przyszłości. Czy potrzebny będzie nocleg dla odwiedzających nas przyjaciół?

W takim przypadku interesującym rozwiązaniem może być kanapa (meble do sypialni) z funkcją spania. Zamiast proponować naszym gościom swoje łóżko lub kawałek podłogi, lepiej zaproponować wygodną sofę. W ogóle warto przed zakupem każdej rzeczy pomyśleć, jaka będzie miała rolę obecnie, ale też za kilka lat – sprawdź meble z funkcją spania.

Najgorzej bowiem jest wtedy, gdy kupujemy coś na kilka sezonów, a przecież to wszystko wymaga od nas nakładów finansowych, więc wydajemy pieniądze kilkukrotnie. To trochę mija się z celem. Nie dość, że bez trudu pozbywamy się zasobów pieniężnych, to robimy to całkowicie bez sensu.