Jakim sposobem zasłaniać można okna w swoim mieszkaniu, jak się przy tym sprawdzają klasyczne firany.

Sposobów na to, w jaki sposób można osłonić swoje okna jest obecnie całkiem sporo. Obecnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne sposoby, to znaczy żaluzje i rolety. Mimo że ich zadanie jest podobne, czyli mają zasłonić powierzchnię okna przed słońcem, to funkcjonują w nieco odmienny sposób. Żaluzje złożone są z poziomych, wąskich pasków, jakie zmieniają kąt położenia w stosunku do szyby. Jeśli ustawi się je prostopadle, to światło słoneczne praktycznie zasłaniane nie będzie.

firanki w oknie

Autor: Rennett Stowe
Źródło: http://www.flickr.com

Za to ułożenie pasków w sposób równoległy sprawi, że całe okno będzie zasłonięte w szczelny sposób. Rolety funkcjonują w nieco inny sposób. W nich przysłanianie odbywa się przy pomocy paska materiału, jaki można opuszczać lub podnosić, przez co steruje się ilością światła padającego do środka. W zależności od zastosowanego materiału rolety (sprawdź to) mogą albo zupełnie odcinać promienie słoneczne, albo je przepuszczać w częściowy sposób. Dużą zaletą rolet jest też to, że ładnie one wyglądają, zwłaszcza jeżeli ktoś postanowi zaszaleć i zrobi sobie na nich swój własny motyw. Nadal popularne są także klasyczne metody, czyli zasłony i firanki. Można je powiesić na karniszach przymocowanych do ściany lub sufitu, i mają postać odpowiedniej wielkości kawałków materiału, który będzie przesuwany po karniszu. Opisywane firany do pokojów przeważnie będą, sięgają prawie do samej podłogi. Niekiedy do uszycia ich stosuje się grubsze, zdobione materiały, jakie bardzo ładnie prezentują się w połączeniu z meblami. Zresztą inspiracji na wybór firan jest bardzo dużo, jedni będą je wybierać w kolorze i stylu mebli, a inni z kolei wolą mocniejsze kontrasty.

firanki do kuchni

Źródło: pixabay.com

Ważne będzie tylko, aby podobały się właścicielowi i choć trochę pasowały do wystroju pokoju. Z kolei firanki gotowe do kuchni przeważnie są lżejsze i bardziej dyskretne. Nie są one aż tak długie, bo z reguły kończą się na blacie kuchennym, a poza tym do ich szycia stosuje się bardziej ażurowe tkaniny. Firanki w kuchni w wielu przypadkach pojawiają się w parze z roletami, w takim przypadku rolety odpowiadają za zasłanianie okna, a firanki są jedynie ładną ozdobą.