Kinkiety czy żyrandol? Przeglądamy najlepsze systemy oświetleniowe

Kiedy projektujemy mieszkanie na czasie, jedną z kluczowych spraw jest dobór optymalnego systemu oświetlenia. Najlepszą dla ludzkiego wzroku formą oświetlenia są oczywiście promienie słoneczne. Jeśli jest to tylko możliwe, światło słoneczne powinno być jak najdłużej wykorzystywane. Jednak korzystanie ze światła pochodzącego ze słońca jest niemożliwe, niezbędne staje się zastosowanie oświetlenia sztucznego.

lampa wisząca

Autor: Dimitry B.
Źródło: http://www.flickr.com
Światło sufitowe dobieramy jako pierwsze, a istotne punkty w pokojach oświetlamy światłem kierunkowym. Oczywiście jedynie od nas uzależnione jest to, jak dużo lamp zdecydujemy się zamontować i jak będą one przygotowane, jednak miejmy na uwadze, iż światło, które wybieramy, musi dobrze komponować się z aranżacją i uwydatniać charakter naszego mieszkania. Światło potrafi podnosić lub obniżać temperaturę i pomaga wyeksponować urodę mebli i dodatków. Drogie czy tanie lampy sufitowe w nowoczesnym wnętrzu powinny stanowić jego dekoracyjny element.

Dlatego wybierając je, musimy się zdecydować na wyraziste modele oraz odbijające światło materiały (metal). Nowoczesne formy zaistnieją w naszych wnętrzach i będą przyciągały wzrok, lecz tanie oświetlenie sufitowe nie będzie ani trochę gorsze. Dobrze jest także pomyśleć o tym, iż opuszczone w dół tanie lampy sufitowe będą dawały doskonały efekt, bo strumień światła będzie padał bezpośrednio na miejsce, jakie chcemy rozświetlić. Tutaj doskonale zdadzą egzamin tanie żyrandole nowoczesne , które zaprojektowane są tak, by nie zabierać światła z żarówek, lecz je oddawać.

wisząca lampa w salonie

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
Naturalnie, to my sami możemy decydować o tym, jak mocne ma być padające światło, ile żarówek będziemy umieszczać i czy decydujemy się na okazałe, tanie żyrandole nowoczesne regulacją mocy i praktycznym pilotem (najbardziej pasujące do przestronnych pomieszczeń jak salon albo jadalnia). Należy pamiętać, iż klosze kierowane na sufit (zobacz oświetlenie sufitowe) czy plafony dają światło niezbyt silne, ponieważ odbija się od sufitu. Tanie lampy sufitowe mogą mieć tę wadę, że pomimo rozłożystego klosza w jasnym odcieniu oraz dużej mocy żarówek, mogą zabierać więcej światła. Tanie oświetlenie sufitowe to idealne rozwiązanie jeśli tylko zapewnia prawidłowe światło, przystosowane do pomieszczeń, jest energooszczędne i posiada pilot i regulację natężenia mocy.