Modnie, funkcjonalnie czy na bogato? Co koniecznie wiedzieć muszą początkujący dekoratorzy wnętrz oraz właściciele mieszkań

Aranżacja wnętrz to określenie znane ludzkości od wieków. Natomiast na przestrzeni stuleci pojęcie funkcjonalności i dobrego smaku cały czas się zmieniało, chociaż niektóre kanony nadal są w modzie. Teraz, kiedy w marketach bądź na placach targowych można nabyć właściwie wszystko, a samych dekoratorów wnętrz ogranicza tylko wyobraźnia, urządzenie domu wcale nie bywa tak łatwym zajęciem, jak moglibyśmy sądzić.

meble do sypialni

Autor: Jason Graham
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy gospodarz wyrusza na zakupy albo przegląda katalogi wirtualnych sklepów, to wybranie najlepszych sprzętów oraz dodatków staje się ogromnym wyzwaniem, gdyż z uwagi na pokaźny wybór towaru można się szybko pogubić. A dekoracyjny chaos wprowadzają sami producenci – na rynku dostępne są rewelacyjne meble do sypialni poskładane nawet z trzech lub czterech kolorystycznie odmiennych elementów. Trzeba więc kierować się zasadą złotego środka, którą świetnie znali już starożytni, a przed rozpoczęciem prac dekoratorskich warto nakreślić plan i określić, w jakim stylu zostaną urządzone dane pomieszczenia. Inspiracji zawsze warto szukać w sieci, na przykład tu: . Ci najbardziej ostrożni klienci pójdą krok dalej i będą usiłować łączyć praktycyzm z modą, co w efekcie oznacza, że zamiast reprodukcji greckiej wazy, kupią mosiężną albo drewnianą lampkę biurową. Przy urządzaniu kuchni lub salonu praktyczne rozwiązania są najlepsze. Ci najbardziej kapryśni gospodarze szukają ciekawych gadżetów, które cieszą oko, a równocześnie doskonale pasują do stylu, w którym zaprojektowano dane pomieszczenie.

czajnik

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com

Moździerze z gliny albo czajniki w stylu retro z pewnością spodobają się tym, którzy lubią łączyć tradycję z nowoczesnością, a błyszczące markowe patelnie będą pasować do każdej kuchni. Dodatkowo gospodarz umieszcza w wnętrzu domu dekoracje, które mają wiele wspólnego z jego hobby: obrazy reprodukcje kupują miłośnicy malarstwa – na przykład: dekoracje do domu ceneo, a kobiety uprawiające własny ogródek tworzą cudowne ikebany. Chyba najwięcej trudności sprawiają zbyteczne sprzęty: czterdziestoletnie meblościanki i jeszcze starsze sofy, które nierzadko w ogóle nie pasują do nowych zasłon lub dywanu ze sklepu wielkopowierzchniowego. W takim przypadku można śmiało poszukać w sieci interesujących inspiracji. Aby mieszkanie wyglądało imponująco wcale nie trzeba wynosić starych mebli – przecież o uroku domowego wnętrza (zobacz projekt wnętrza kraków) decydują również takie drobiazgi, jak piękne oświetlenie, intrygujące fototapety i… zapach pieczonego ciasta.