Na jakiego typu ogrzewanie zdecydować się, by właściwie rozprowadzać ciepło po domu?

Aktualnie dużą wagę się przykłada do energooszczędności. A duże koszty w jednorodzinnych domkach związane są z ogrzewaniem domu. W tym właśnie celu pojawiły się kominki z płaszczem wodnym. Mogą bowiem transportować wytworzone w nich ciepło do istniejącej instalacji ogrzewania centralnego z grzejnikami. W ten sposób umieszczona w tej instalacji woda ogrzewana jest ciepłem pozyskiwanym ze spalania niedrogiego jak również ekologicznego paliwa. A jest nim zdecydowanie drewno opałowe. Kominek z płaszczem wodnym jest w stanie więc zastąpić tradycyjny kocioł.

kominek

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com

Przez to może przyczynić się do zmniejszenia kosztów ogrzewania jednorodzinnego domu. Co więcej doskonale nadaje się do przygotowania ciepłej wody użytkowej, potrzebnej do mycia ewentualnie zmywania naczyń. Ogrzaną wodę można gromadzić w specjalnym zasobniku i korzystać z niej w razie potrzeby. Normalna woda na długo pozostaje ciepła nawet po wygaśnięciu kominka. Mnóstwo ludzi decyduje się na kominek z płaszczem wodnym, gdyż jest to efektowna dekoracja salonu jak również efektywne źródło ciepła na tanie oraz łatwo dostępne paliwo. Kupując kominek z płaszczem wodnym trzeba zwracać swoją uwagę na moc wkładu. Bowiem musi pracować z mocą nominalną, dostosowaną do zapotrzebowania na ciepło powierzchni ogrzewanej. W dodatku koniecznie trzeba patrzeć na tutaj -> http://kominki-mefisto.pl/wkady-kominkowead musi być wysoki, aby się mogły w nim swobodnie kumulować spaliny zanim komin nabierze odpowiednio dużego ciągu. Dobrze jest również przyjrzeć się na materiał z jakiego wykonany jest wkład. Najkorzystniej, żeby była to stal kotłowa o grubości przynajmniej 4 mm. Wkłady o nieco cieńszych ściankach zwykle mają tendencje do rozszerzania się pod wpływem ciągłego nagrzewania się i stygnięcia.

kominek

Autor: anne arnould
Źródło: http://www.flickr.com

Opłaca się też zadbać, by wkład był wyposażony w dolot dostarczający chłodne powietrze do wkładu z zewnątrz budynku. W ten sposób kominek z płaszczem wodnym nie będzie brał powietrza z wnętrza budynku, zakłócając w ten sposób pracę wentylacji. Bezsprzecznie przed zakupem tego typu kominka opłaci się również zwrócić się z prośbą o wsparcie w sklepie. Sprzedawcy konkretnego działu z pewnością doradzą jaki rozmiar kominka wybrać i na jakiego rodzaju parametry należy zwrócić szczególną uwagę w konkretnej sytuacji.