Nawilżanie powietrza – jak to wykonać?

Obecnie jednym z uciążliwych zjawisk, z jakimi spotyka się człowiek, jest niewłaściwa wilgoć powietrza. Ztwierdzono, że zarówno zbyt wilgotne, jak i zbyt suche powietrze wpływa niekorzystnie na ludzki organizm. W konsekwencji doprowadza to czasami do alergii czy innych schorzeń. Znaczną wagę przywiązuje się więc do dbania o oczyszczone i zdrowe powietrze w pomieszczeniach. Dotyczy to nie tylko budynków i lokali włascościowych. Sprawa ta ma tym większe znaczenie w przypadku pomieszczeń, gdzie naraz jest wiele osób. Są to przykładowo biura dużych firm, w których często montowanym przyrządem jest klimatyzacja.

nawilżacz

Autor: Klimatop
Źródło: www.klimatop.pl
Z kolei często pojawiającym się zjawiskiem w nowych wnętrzach jest nadmiernie suche powietrze. Wynika to z tego, że w dzisiejszym budownictwie zazwyczaj zastosowane jest centralne ogrzewanie, w wyniku czego stopień wilgotności powietrza jest bardzo niski (czytaj więcej). Właściwe nawilżacze powietrza pozwalają jednak na odwrócenie tego stanu rzeczy.

Nawilżacze na kaloryferNajczęściej występującym elementem, który jest używany do walki z przesuszonym powietrzem są ceramiczne pojemniki zawieszane na kaloryferze. Jest to nic innego jak pojemnik z wodą, która pod wpływem wysokiej temperatury paruje i zwiększa wilgotność w pomieszczeniu. Takie nawilżacze mają jednak bardzo małą skuteczność. Ich działanie jest raczej krótkotrwałe. Poza tym nierzadko występuje sytuacja, że domownicy zapominają napełnić go wodą. Jego niezaprzeczalną zaletą jest natomiast zawsze niska cena. Z drugiej strony jednak niekiedy można zapłacić większą kwotę za wyższą skuteczność urządzenia (ciekawy artykuł).

Nawilżacze ozdobne
Przedmioty dekoracyjne kojarzą się zwykle z elementami tradycyjnymi, niezaawansowanymi technologicznie. Tymczasem nowoczesny nawilżacz powietrza może być i skuteczny, bo oparty na nowych technologiach, i być elementem ozdobnym.

By przeglądnąć następny frapujący aktualny tekst na ten temat, kliknij w poniższy link — pod nim będzie sporo informacji.

Obecnie dużą popularność zdobyły urządzenia ultradźwiękowe, których efektywność jest bardzo duża. Urządzenia takie oferowane są na dzień dzisiejszy w zasadzie w dowolnych kształtach. Można więc przykładowo dobrać urządzenie do pokoju dziecinnego, kupując nawilżacz w formie zwierzątka. Wykorzystywane są też dekoracyjne nawilżacze na parę, które dodatkowo emitują delikatne wielobarwne światło.