O czym należy pamiętać, jeśli planujemy oświetlenie w naszym mieszkaniu?

Oświetlenie odgrywa w każdym wnętrzu znaczną funkcję. Przede wszystkim ułatwia nam funkcjonowanie na co dzień, a co więcej, pełni funkcję wizualną, eksponuje plusy każdego pomieszczenia.

lampa, światło, oświetelnie

Autor: Shaun Fisher
Źródło: http://www.flickr.com
Wyróżnia się trzy rodzaje oświetlenia. Właściwie w każdym domu, wszystkie te odmiany powinny wystąpić. Rodzaj światła zależy od naszych potrzeb, a także przeznaczenia danego pokoju. W miejscach, w których realizujemy różne czynności, przykładowo czytamy gazetę, czytamy książkę, wypełniamy papiery musimy zagwarantować sobie dwa źródła światła. Nieodzowne będzie światło ogólne, zapewniające zrównoważone oświetlenie całej przestrzeni i światło miejscowe. W drugim przypadku chodzi o lampy podłogowe czy stołowe. W sypialni niezastąpione okazują się lampy nocne- . W zależności od gustu, w pokoju, w którym śpimy można także zrezygnować z oświetlenia ogólnego. Kwestie obejmujące lampy łazienkowe również powinniśmy wnikliwie przemyśleć. Potrzebujemy przecież mocniejszego oświetlenia podczas malowania się czy golenia, ale podczas odprężenia w wannie przyda się opcja zredukowania ilości światła. Ogromną rolę odgrywają też lampki dla niemowląt- – lampki dla dzieci. Musimy pamiętać, że jaśniejsze światło przyda się w czasie przewijania czy przebierania pociechy, a łagodniejsze w czasie usypiania pociechy.

lampa dla dzieci

Autor: Philips Polska
Obok funkcjonalnego aspektu oświetlenia, mamy także jego funkcję ozdobną. Lampki dla niemowląt dostępne są w rozmaitych wersjach kolorystycznych, możemy zaopatrzyć się w różnorodne ich wzory. Świecący pingwin czy gwiazdka doda uroku dziecięcej przestrzeni. Lampy łazienkowe, umieszczone niedaleko zwierciadła zapewnią rewelacyjny rezultat wizualny- przekonaj się: Lampy podłogowe z kolei, w tym lampy nocne, wykorzystywane w sypialnie, są same w sobie dekoracją. Rozległy zakres wyrobów, który znaleźć można na rynku, ułatwia wybranie modeli, które idealnie wkomponują się w daną stylistykę pokoju. Oświetlenie miejscowe w pokoju czy przedpokoju efektywnie podkreśli elementy wystroju.