Oświetlenie, na jakie się zdecydować?

„Brak światła, podobnie jak przeprowadzki czy rozwody, był jednym z głównych przyczyn wzrostu przypadków depresji” – pisał Paulo Coelho. To prawda. Gdy dni stają się coraz krótsze, żyrandole, kinkiety i lampki idealnie zastępują nam słońce. Z tego powodu, oświetlenie domu wymaga dobrze przemyślanej koncepcji. Salon to miejsce, w którym musi być przyjemnie. To na tej przestrzeni toczy się życie rodzinne, czytamy książki, bawimy się z dziećmi, przyjmujemy gości.

oświetlenie salonu

Pokój ten wymaga zatem specjalnej troski. Zwłaszcza gdy zdecydowaliśmy się na ciemne meble, mięsiste materiały, a ściany pomalowaliśmy na ciemne kolory. Na które lampy się zdecydować? Przeważnie w centralnym punkcie sufitu, albo tuż nad blatem stołu montujemy lampy sufitowe do salonu (więcej o lampach sufitowych). Mogą być wiszące, zwieńczone kloszem, w formie żyrandola lub plafonu. Dodatkowo warto użyć lamp ściennych. Idealnie sprawdzą się kinkiety – po jednej sztuce z każdej strony kominka lub okna. Lampy stojące, z kloszem zwróconym w dół niech cieszą nasze oko przy fotelu, w którym lubimy się relaksować. Jeśli pokój dzienny ma spory metraż, dobrze jest połączyć go z kuchnią i światłem zaakcentować strefę do pogawędek, odpoczynku czy czytania. Równie trudną sztuką jest odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła w kuchni. Lampy kuchenne wspomagają nas w codziennych czynnościach, toteż, bez względu na metraż kuchni – ilość oświetlenia, rozmieszczenie, barwa oraz sposób oprawienia są tak ważne.

oświetlenie podszafkowe

Autor: Glendale United Methodist Church – Nashville
Źródło: http://www.flickr.com

Oświetlenie podszafkowe to absolutna konieczność – w przeciwnym razie nasz cień zasłoni miejsce pracy. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie podszafkowe led, które pięknie się prezentuje i zużywa bezsprzecznie mniej energii niż klasyczne żarówki. Aktualnie coraz ważniejsze jest, by lampa nie tylko oświetlała, ale również zdobiła wnętrze. Ma nie tylko wydłużać czas funkcjonowania człowieka, ale też dawać mu komfort estetyczny. W sklepach internetowych prowadzi swą działalność wiele sklepów z oświetleniem, które świetnie odnajdą się zarówno w stonowanych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Więcej na witrynie .