Ozdabiamy okno

Jest wiele czynników, które determinują styl i klimat konkretnego wnętrza. Większość ludzi wymieniłaby tu głównie umeblowanie i dodatki, a także kolor ścian. Tak samo istotne jest światło, jak również wygląd i dekoracje okien. Ostatni ze wskazanych elementów, podobnie jak wszystkie inne części wyposażenia, podlega trendom.

Autor: JeremyGeorge

Przede wszystkim jednak ich wybór uzależniony jest od preferencji właściciela i co najważniejsze – od charakteru pomieszczenia. Nie nie wszystkie pomysły będą bowiem pasujące do każdego pomieszczenia. Odmiennie urządzona będzie witryna sklepu mięsnego, a odmiennie okno kuchenne w prywatnym domu.

okna

Autor: OKNOPLAST-Kraków

Firany to znane od wielu lat rozwiązanie, służące nie tylko celom estetycznym, ale również uniemożliwieniu zajrzenia do środka mieszkania osobom z zewnątrz. Wybór determinują jednak głównie aspekty estetyczne. Wstępną decyzją, jaką się podejmuje, jest wybór materiału, z którego firany zostały uszyte. Do najbardziej popularnych obecnie zaliczyć można: satyna, woal, organtyna. Tradycyjne, znane od lat firanki uszyte są z żakardu.

Należy również rozważyć, czy wymagane są firany szyte, czy też wystarczą gotowe. Oprócz tego jedną z najważniejszych cech firanek jest ich kolor. Tradycyjnie w większości polskich mieszkań nadal używa się białych firanek, jednak ten trend powoli ulega zmianie. Wiosenne dekoracje okien zawierać będą barwy takie jak żółć i zieleń. Do ich stworzenia doskonale pasować będą lekkie firanki woalowe.

Równie ważne są elementy takie jak zasłony czy rolety. Pełnią one nierzadko funkcję bardziej pragmatyczną niż firany – służą bowiem do zasłaniania okien na noc lub zapobiegania dostawania się oślepiającego światła słonecznego. W tym charakterze wykorzystywane są głównie rolety. Zasłony aktualnie często pełnią funkcję jedynie dekoracyjną, a do celów praktycznych się nawet nie nadają.

Podobnie jak firany mogą być wykonane z różnych materiałów, występują również praktycznie we wszystkich barwach. Można je zmieniać zależnie od pory roku, i tak aranżacje jesienią powiązane będą z takimi kolorami jak pomarańcz, czerwień, brąz czy żółć.

Sądzisz, że ten materiał jest absorbujący? Kliknij ponadto ten wciągający artykuł (http://www.wphw.pl/) – to bardzo warte uwagi źródło informacji na prezentowany temat.

Jest wielka liczba możliwości aranżowania firan i zasłon, więc każdy może zaprojektować swoją indywidualną kompozycję.