Płyty OSB, MFP i pozostałe Sprawdź jak wyglądają

Astronomiczny wybór płyt budowlanych i wykończeniowych sprawia, że trudno jest się nie pogubić i podjąć dobre decyzje. Poznaj płyty MFP, płyty OSB, płyty ze sklein oraz inne celowe przy wykańczaniu mieszkań.
Świat płyt wykończeniowych nie kończy się na gipsie.

Jeszcze zanim fabrykę opuściła pierwsza płyta gipsowo-kartonowa, fabrykowano płyty drewnopochodne. Niewiele później pokazały się płyty włóknowo-cementowe.www.emmi.pl/ (zobacz meble EMMI Kuchnie & Wnętrza)Poznaj ich główne cechy.

remont mieszkania

Źródło: pixabay.com

Płyty cementowo-włóknowe – wykonane są z cementu i wzmocnione od wewnątrz dwoma warstewkami siateczki z włókna szklanego bądź rozproszonymi włóknami (przykładowo celulozowymi). Poniektóre są na dodatek powleczone obustronnie welonem z włókna szklanego. Takie surowce oraz taka budowa zapewniają im wyjątkową odporność na uszkodzenia mechaniczne, wilgotność oraz długookresowe zmoczenie. Stawiają opór ogniowi przez co najmniej godzinę. Poniektóre płyty włóknowo-cementowe wzbogacone są drobniutkim granulatem ceramicznym zmniejszającym troszeczkę ich ciężar. Większość posiada brzegi proste. W handlu są jednakże i takie, które mają krawędzie fazowane w analogiczny sposób jak płyty gipsowe. Ich styki wypełnia się wtenczas gipsową masą szpachlową i uzbraja siatkową taśmą .

Płyty OSB. Wytwarza się je z odłamków drewna. Płyty OSB posiadają trociny rozlokowane warstewkami i ukierunkowane. W obu zewnętrznych warstwach są one wycelowane równolegle do dłuższej krawędzi płyt, natomiast w środkowej – prostopadle. Tenże układ zapewnia im wielką wytrzymałość na krzywienie. W handlu są obecnie głównie płyty OSB-3. Dużo rzadsze są płyty OSB-4, które posiadają podniesioną wytrzymałość na wilgotność. Mają brzegi proste albo profilowane tak, aby dało się je łączyć na wpust i wypust. Ten drugi wariant połączenia gwarantuje większą szczelność. Płyty OSB są palne.
Płyty MFP.

Koniecznie zweryfikuj ofertę u źródła (https://sklep.kunszt.pl/lozka-metalowe-90×200-c-1_5_17.html) dotyczącą archiwum zbliżonych artykułów. Są one opublikowane na innym tego typu serwisie – sprawdź je!

To również płyty wiórowe, z tym że ich wióry są rozproszone. Zobacz: To płyty o polerowanej, gładkiej nawierzchni. Bez trudu się je tnie i drąży w nich otwory. Ich rozciągłość wynosi od 250 do ponad 500 centymetrów, a szerokość od 125 cm do 250 centymetrów. Posiadają grubość: 10, 12, 15, 18, 22 ewentualnie 25 mm. Jednakowo jak płyty OSB nie są trwałe na działanie płomieni.