Sztuka kompromisu – początkowe wspólne gniazdko

Jasne kolory, naturalne materiały, przestrzeń i mnóstwo światła – tak wyglądają, coraz częściej także nasze, imitowane na stylu określanym przez architektów wnętrzarskich skandynawskim – domostwa Szwedów.

Polacy też posiadają swoje narodowe wnętrza. Po prawdzie to każdy kraj ma własną stylistykę inspirowaną własnym klimatem, słońcem, naturą, położeniem geograficznym. Czymś odmiennym jest styl wiejski – angielski, czymś odmiennym styl rustykalny – włoski,

oryginalna lampa

Autor: Carlos ZGZ
Źródło: http://www.flickr.com

wzorujący się Toskanią. Zupełnie odmienne rysuje się styl wiejski – zakopiański, a inaczej – kurpiowski. Każde te style mają mimo to podobne cechy. Sielskość spaja naturalne tkaniny z prostotą wykończenia i obyczajowością ludową.

Do takiego wnętrza nowoczesne oświetlenie do przedpokoju (tutaj) właściwie nie będzie pasowało. Gdy nowo poślubione pary stają wobec faktu zakupu wspólnego lokum przychodzi okres wspólnych dyskusji oraz ścierania i w rezultacie wspólnie podjętych decyzji. Każde z nich ma swoje potrzeby oraz upodobania a także chce wnieść do wspólnego lokum własne ukochane sprzęty, gadżety, odziedziczone pamiątki rodzinne lub rzeczy zdobiące ich poprzednie mieszkania. Nowożeńcy stają przed mnóstwem pytań. Projektowanie wspólnego mieszkania to też dobranie właściwego światła. Wybór jest trudny dlatego, że w obrocie jest bardzo dużo typów od współczesnych często nawet dizajnerskich lamp do zupełnie tradycyjnych.

Do stylu wiejskiego odpowiednie będą oprawy sufitowe do przedpokoju (www) o barwie ciepłej, które stworzą właściwy charakter mieszkania. Oświetlenie do łazienki nad lustro (kliknij) powinno być rozświetlone jasne, ponieważ sporo działań robionych przed lustrem wymaga mocnego oświetlenia. Nowożeńcy mogą do zaprojektowania wspólnego mieszkania skorzystać z porad specjalistów, którzy przygotują dla nich mieszkanie od a do z, ale mogą sami według swoich koncepcji zaufać we własne siły – zwłaszcza jeżeli środki finansowe są niewystarczające na opłacenie projektanta wnętrz. Wybranie i urządzenie własnego gniazdka (zobacz gniazdka w stylu retro) to pierwszy sprawdzian i umiejętność kompromisu, czekająca ich w nowym związku.