Stosowanie oświetlenia led pozwala zaoszczędzić prąd, płacić niższe rachunki i chronić środowisko naturalne.

Rewolucja technologiczna, która działa się w XIX w. przyniosła duże zmiany nie jedynie dla ogółu społeczeństwa. Pojawiły się znaczące wynalazki, które zmieniły sposób pracy oraz zmieniły całe struktury społeczne. Jednym z tych wielkich osiągnięć naukowo-technicznych była maszyna parowa a także jej zastosowanie w przemyśle. Ale nie miałoby to większego znaczenia, gdyby nie wynalezienie sporo mniejszej rzeczy. W 1879 r. Thomas Edison skonstruował żarówkę, niewielkie urządzenie oświetlające miejsca pracy, co pozwoliło w spory sposób przedłużyć czas pracy przez to, że przestał on być zależny od światła słonecznego czy uciążliwych i niebezpiecznych lamp oliwnych.

Od tego czasu nastąpił intensywny rozwój technologii związanych z żarówkami, począwszy od najprostszych modeli żarówek, w których umieszczano włókna węglowe a następnie włókna bambusowe a także inne, mające zwiększyć ich trwałość i zapewnić dłuższe działanie.

żarówka

Autor: Jaroslav Dvorský
Źródło: http://www.flickr.com

Współczesne żarówki ledowe oczywiście już dawno temu wyprzedziły pod względem wykorzystania i długowieczności te pierwsze modele, wynalezione w dziewiętnastym wieku. Ich rozwój polegał na zwiększeniu mocy, z jaką świeciły, wydłużeniu czasu, po którym się wypalały oraz na pomniejszeniu zużycia energii elektrycznej koniecznej do jej rozgrzania. Doprowadziło to do stworzenia żarówek energooszczędnych. Te nowo odkryte źródła światła były o 80 procent bardziej oszczędne względem tych tradycyjnych.http://www.creoconcept.pl/ (inne wątki tutaj)Co więcej, ich trwałość szacuje się na pięć do sześciu lat a także można a nawet powinno się je zutylizować, gdyż wytwarzane w nich światło powstaje za pomocą rtęci, która jest bardzo szkodliwa dla zdrowia.

Kolejnym bardzo ważkim i znaczącym wynalazkiem okazały się żarówki led. Znane są od przeszło trzydziestu lat, są używane na ten przykład w sprzęcie hi-fi, jak również reklamy korzystają z technologii led. Wielu naukowców mówi, że jest to najlepsza i najkorzystniejsza metoda oświetlenia i ta technologia będzie w przyszłości cały czas rozwijana i udoskonalana. Ciągły rozwój żarówek związany jest z mocą tego oświetlenia, które przez calutki czas zwiększa się, tak że aktualnie w warunkach laboratoryjnych udało się wykonać żarówkę led o mocy 250 v. Aktualnie posiadamy żarówki led gu10, 5 v, 6 v czy nawet 2 v i 3 v. Jest możliwe także zaopatrywać się w łańcuszki żarówek, zwane inaczej led rgb. Najczęściej możemy spotkać je na choinkach i w oknach z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Stosowanie żarówek led pozwala oszczędzić prąd, co przekłada się na mniejsze rachunki, a tym samym dzięki tej technologii dbamy o środowisko naturalne.