Wpływ światła na nastrój w mieszkaniu. Jakie oświetlenie wybrać do konkretnych pomieszczeń?

Światło w mieszkaniu to nie jedynie coś koniecznego, ale również część aranżacji. Nie wszyscy pewnie są czegoś takiego świadomi i dosyć pobłażliwie podchodzą do tego tematu. Nie myśląc o tym, doprowadzamy tym samym do sytuacji, w której mieszkanie staje się jakby trochę bez wyrazu. Co można zrobić by tą sytuacje zmienić? W jaki sposób zrobić odpowiedni nastrój w naszym domu?

W głównej mierze ważna będzie tu barwa światła. Przekłada się ona na komfort domowników, tym bardziej jeśli dużo czasu spędzamy korzystając ze sztucznego oświetlenia. To czy światło (zobacz hiperłącze do strony) ma ciepły czy zimny kolor posiada wielki wpływ na nasze samopoczucie. Jeszcze do niedawna ciepła barwa światła była domeną tradycyjnej żarówki, natomiast lampy typy LED czy świetlówki emitowały zimniejsze światło.

konstrukcja led

Autor: Artemas Liu
Źródło: http://www.flickr.com

To się już na szczęście zmieniło obecnie istnieją pod tym względem całkiem spore możliwości wyboru. Światło ciepłe sprawia, iż łatwiej jest oddać relaksowi, uspokaja nas, odpręża jak również w pozytywny sposób nastraja. Im barwa światła bardziej ciepła, tym dane miejsce wydaje się przytulniejsze. Chłodne światło natomiast sprzyja pracy, pobudza, ma dobry wpływ na koncentrację.

Jeśli chodzi o światło właściwe do konkretnych pomieszczeń, to dla przykładu w łazience lepsze będzie takie najbardziej zbliżone do białego. W trakcie montażu należy wykorzystać zasilacz IP67, najlepiej z wodoodporną obudową, jaka powinna być odpowiednia na wilgotne warunki – zasilacz modułowy IP67. W tym pomieszczeniu przyda się parę mniejszych lampek LED, by mieć możliwość oświetlić dane miejsce w łazience, właśnie tam gdzie potrzeba w danym momencie więcej światła, bez konieczności palenia światła w całej łazience. Warto przy lustrze, czyli tam gdzie robimy makijaż, zamontować lampki, które mają jak najwyższy wskaźnik oddawania barw. Wartość taka opisywana jest poprzez oznaczenie Ra i z reguły im większa jest ta wartość tym lepiej.

W kuchni warto założyć oświetlenie LED o cieplejszej barwie do tego zasilacz 12V będzie dobry (zobacz zasilacze modułowe12V). Cieplejsza poświata sprawi, iż jedzenie będzie prezentowało się bardziej apetycznie. W pokoju gościnnym natomiast warto mieć światło górne jaśniejsze, oraz przynajmniej jedną lampę stojącą z cieplejszą barwą światła. W końcu w tym miejscu często oddajemy się relaksowi, ale także przyjmujemy gości. Warto zrobić tam miły, przyjemny klimat.

Artykuł: wejdź tutaj.