Wytwórczość produktów inspirowanych sztuką regionalną

prezent z polski
We współczesnych projektach częstokroć jest możliwość spotkać składniki wystroju inspirowane sztuką ludową. Współcześni designerzy poszukują weny w ojczystej tradycji.

grafiki
Autor: CA Dept of Insurance
Źródło: http://www.flickr.com
prezent z polski
Autor: Pinio
Źródło: Pinio
Osobiste projekty ubogacają elementami pobranymi z twórczości wiejskich artystów prawie z całego świata, natomiast polska sztuka ludowa cieszy się osobliwym sukcesem. Miliony Polaków od dziesięcioleci emigruje do wielu państw całego świata. Co kilka lat powracają do kraju przodków, ażeby zobaczyć jak żyje się obecnie w owym kraju. Dla nich istotne jest, by po powrocie przekazać krewnym prezent z Polski.

Kultura ludowa to folklor i umiejętność znaczące dla społeczności zamieszkujących określone obszary. Wyrasta ona ze wspólnych praktyk dziejowych, form gospodarzenia i warunków życia. Na jej układ oddziałują także cechy narodowe i okoliczności środowiska przyrodniczego.
Projektanci nawiązują do narodowych form zarówno sprzętów, jak i wszelkich innych rzeczy koniecznych do wyposażenia wnętrz. Ich architekci nawiązują do funkcjonalizmu i do form wypracowanych przez ludowych rękodzielników.
Powszechność ubioru ludowego jest precyzyjnie powiązana z umiejętnościami tkackimi. Dawniej tkaniny lniane na koszule i bieliznę pościelową, były produkowane osobiście przez mieszkańców wsi.

Współcześnie, wraz z upadkiem ceremoniałów stroju ludowego, ograniczeniu uległa również lokalna produkcja tkanin, natomiast wzory z takich tkanin są aktualnie wykorzystywane na poduszki w paski, bądź obrusy kojarzące się ze sztuką ludową.
Warto zaakcentować, że obecnie produkcja wyrobów inspirowana sztuką ludową odbywa się w taki sposób, aby nie szkodzić otoczeniu naturalnemu.